חוויות קורונה: רולה אבו אל היג'א

מאת: רולה אבו אל היג'א

ביה"ח: רמב"ם

מחלקה: טיפול נמרץ פנימי (וכעת\ מחלקת כתר - קורונה)

אילו תחושות ומחשבות עלו בך במשמרת האחרונה, או במשמרת אחרת משמעותית הזכורה לך?

רוב המטופלים במחלקות הקורונה שמתים מהנגיף מסיימים את חייהם כשהם לבד – רחוקים מבני משפחתם. מי שממלא את החלל העצוב הזה שנוצר הם אנשי הצוות הרפואי שמלווים אותם במשך שעות ארוכות ומנסים לספק להם נחמה. כאן אני מספרת על ההתמודדות הקשה: "הרגשתי כמו בסרט, זאת חוויה שתלווה אותי לכל החיים".
לא חשבתי פעמיים כשביקשו ממני להתנדב למחלקת הקורונה בבית החולים. יצרתי קשר מיוחד עם החולים הקשים שאת חלקם ליוויתי ברגעיהם האחרונים. "מעולם לא נשברתי ככה" כך הרגשתי כאשר אני נזכרת בפרידה מאחד המטופלים שנפטר. "חודש שלם הייתי לצידו במשך שעות, דיברתי איתו והתפללתי בשבילו – ואחר כך ראיתי אותו בתוך שקית שחורה".
למשפחות החולים לא מתאפשר להיות לצידם בשל החשש להידבקות בנגיף, וכך מוצאים את עצמם הצוותים הרפואיים ובמיוחד האחים והאחיות, מלווים במשך שעות ארוכות את המטופלים ברגעים הקשים. אני מתנחמת בידיעה שברגעים האחרונים של המטופלים שנפטרו יכולתי להיות שם בשבילם.
ע', חולה קשה בן 80 פלוס הגיע למחלקת הקורונה ומצבו כבר הלך והשתפר, אך אז באופן פתאומי חלה הידרדרות ואחרי כמה שעות הוא נפטר. ראינו כבר את האור, קיווינו שהוא יזכה לראות את המשפחה שלו.
לקחתי מאוד קשה את המקרה של ע'. הרגשתי שהיה לי חלק משמעותי בסוף חייו. ישבתי איתו לבד בחדר שבו היה מאושפז וכל מה שרציתי היה לדבר איתו. "קשקשתי איתו מידי פעם גם כשהוא לא הגיב. סיפרתי לו מה קורה בחוץ. אמרתי לו שאני מקווה שהוא יפקח את העיניים ויזכה לראות אותי ואם זה יקרה, שלא יפחד מהחליפה המוזרה שאני לובשת. פעם גם סיפרתי לו קצת על עצמי".
ברגעים האחרונים של החולים חשוב לי ולאחיות שעובדות איתי לתת להם את ההרגשה הכי טובה שאנו יכולות. דואגות לרחוץ אותם, לשים בושם או קרם אם יש, לדבר איתם ולתת להם הרגשה שהם לא לבד.
עם אחת החולות הקשות שליוויתי היה רגע שלא אשכח: "התפללתי בשבילה שיהיה לה יותר טוב ושהיא לא תסבול ואחרי כמה שעות היא נפטרה". אני אחות נוספת הכניסנו אותה לשקית השחורה שבה היא הועברה לחדר המתים כדי למנוע אפשרות של הדבקה.
"זאת הפעם הראשונה שנשברתי, הרגשתי כמו בסרט". זה היה בשתיים בלילה, הייתה דממה בבית החולים ואנחנו מכניסים את הנפטרת לתוך שקית כשאנחנו בתוך החליפות שלנו ונראות כמו חייזרים. זאת חוויה שתלווה אותי לכל החיים.

לכתבה ב N12, mako
אחות שליוותה חולי קורונה ברגעים האחרונים: "בחיים לא חשבתי שאשבר ככה"
https://www.mako.co.il/news-israel/2020_q2/Article-9edce76cb57a171027.htm&utm_source=Whatsapp&utm_medium=Share

תודה על פנייתך
נצור איתך קשר בהקדם

דילוג לתוכן