גיליון 9- נובמבר 22

| לאחיות טיפול נמרץ, לקוראים היקרים שלנו,

אנו מזמינים אותכם לקרוא את הגיליון ה-9 של "עידכון נמרץ", העיתון המקוון של העמותה לקידום הסיעוד הקרדיאלי וטיפולי נמרץ בישראל שיופץ ב-11/24.

הפעם הכנו לכם כתבות מעניינות בתחום ניידות בטיפול נמרץ. החשיבות הרבה של העיתון הינה בסיכום העשייה המקצועית בתחום הנבחר, בלמידת עמיתים אמיתית ובפרגון הדדי. פרסום העיתון מאפשר לבחון מה עשינו עד כה ולתכנן את השנה הבאה ומאפשר לנו לפנות אליכם הקוראים ואנשי טיפול נמרץ באשר הם ולעניין אתכם בתכנים מעשירים ובפעילות ענפה של העמותה שלנו.

העמותה תחגוג השנה מעל 35 שנה של עשייה משמעותית שהתחילה ברעיון אחד קטן והתפתחה בזכות אנשים אמיצים וחרוצים למציאות גדולה יותר. אנו נערכים לקראת רישום לעמותה וצירוף חברים חדשים. העמותה מיועדת לכל מי שטיפול נמרץ חשוב לו, שהמחקר, העשייה, הסטנדרטים ואיכות הטיפול בטיפול נמרץ הם נר לרגליו.

כקבוצה אנו יכולים לקדם רעיונות ולהוביל שינויים משמעותיים
בתחום הסיעוד בטיפול נמרץ. הצטרפו אלינו

| דבר יו"ר העמותה, גב' לבנה יעקובסון

לאחיות טיפול נמרץ, לקוראים היקרים שלנו, אנו מזמינים אותכם לקרוא את הגיליון התשיעי של עידכון נמרץ – העיתון המקוון של העמותה לקידום הסיעוד הקרדיאלי וטיפולי נמרץ בישראל. הפעם הכנו לכם כתבות מעניינות בתחום ניידות בטיפול נמרץ. החשיבות הרבה של העיתון הינה בסיכום העשייה המקצועית בתחום הנבחר, בלמידת עמיתים אמיתית ובפרגון הדדי.

פרסום העיתון מאפשר לבחון מה עשינו עד כה ולתכנן את השנה הבאה ומאפשר לנו לפנות אליכם הקוראים ואנשי טיפול נמרץ באשר הם ולעניין אתכם בתכנים מעשירים ובפעילות ענפה של העמותה שלנו.

העמותה תחגוג השנה מעל 35 שנה של עשייה משמעותית שהתחילה ברעיון אחד קטן והתפתחה בזכות אנשים אמיצים וחרוצים למציאות גדולה יותר.
אנו נערכים לקראת רישום לעמותה וצירוף חברים חדשים. העמותה מיועדת לכל מי שטיפול נמרץ חשוב לו, שהמחקר, העשייה, הסטנדרטים ואיכות הטיפול בטיפול נמרץ הם נר לרגליו.

כקבוצה אנו יכולים לקדם רעיונות ולהוביל שינויים משמעותיים בתחום הסיעוד בטיפול נמרץ.

בשנת 22-23 אנו מתכננים קורס בנושא הנשמה מתקדמת בטיפול נמרץ, כנסים בשיתוף האיגודים הרפואיים המקצועיים, איגוד הקרדיולוגים, איגוד רופאי טיפול נמרץ, פרסום נייר עמדה בנושא מדדי איכות בטיפול נמרץ, השתתפות במחקר עולמי בתחום דליריום, פרסום וסיוע למחקרים אקדמים של העמותה ועוד.

אנו רוצים להודות למור, עורכת הגיליון על החריצות וההתמדה בעריכת הגיליון המעניין והמעשיר, ועל העשייה המשמעותית בתחום הפרסום והפייסבוק השנה.

אני מאחלת לכולם בשמי ובשם מזכירת העמותה גב' אורלי קולפק.

קריאה נעימה ומעניינת.

לבנה יעקובסון 

יור העמותה לקידום הסיעוד הקרדיאלי וטיפולי נמרץ בישראל

| דבר העורכת

שלום לקוראים הנמרצים שלנו,

לפנינו גיליון מס’ 9 שעוסק בניידות מטופלים ביחידות לטיפול נמרץ.

 

ניוד מטופלים הוא נושא חשוב בכל העולם. ניידות נמוכה במהלך האשפוז נמצאה קשורה לפגיעה תפקודית מתמשכת, אשפוזים חוזרים ועלייה בסיכון לתמותה. ניידות מונעת סיבוכי שכיבה ממושכת שיכולים להתבטא במגוון דרכים, מניוון שרירים, אוסטאופורוזיס וקונטרקטורות ועד שינויים במצב הרוח.

מאידך, ועל אף החשיבות של ניוד מטופלים, מה מקומה של הניידות בטיפול נמרץ כאשר אנו נאבקים להציל את חיי המטופל? ומה על העובדה כי שכיחות הפגיעות התעסוקתיות בשלד שריר של אחיות טיפול נמרץ נמצאת בעלייה? קיימת ספרות נרחבת בתחום ותקנים בינלאומיים בנושא של "מדיניות ללא הרמה ידנית" שתומכת במזעור פעולות ההרמה. מדיניות זו מיושמת במוסדות רפואיים וסיעודיים באירופה, באוסטרליה ובארה"ב, ואומצה על ידי ארגון האחיות האמריקאי (ANA) וארגונים נוספים בעולם. ומה אצלנו?

גיליון זה מנסה להקיף ולו במעט ולהאיר נושא חשוב זה שתופס מקום בעשייה היומיומית של כולנו. אני מזמינה אתכם לקרוא על חידושים בטיפול נמרץ, מאמר מערכת בנושא: מי ישמור על הגב של האחיות, נייר עמדה על ניידות בטיפול נמרץ רמב"ם, עדכוני ידע, היכרות עם יחידת טיפול נמרץ סורוקה ופרויקט איכות יוצא דופן על הערכת מצב ניידות חולים בטיפולי נמרץ – מחקר ארצי יומי. כמו כן בקטגוריה חדשה של כנסים ואירועים נפרסם בכל גיליון כנסים בהם השתתפו חברי העמותה ועבודות שהוצגו והפעם על כנס האיגוד האירופאי לסיעוד בטיפול נמרץ בהולנד וכנס נוירוכירורגיה הבינלאומי AACNS 2022.

 

תודה גדולה לכל הכתבים שהתגייסו לכתיבת הגיליון המיוחד ותודה ענקית לחברי העמותה לטיפול נמרץ לישראל ובראשם יו"רית העמותה גב' לבנה יעקובסון ומזכירת העמותה גב' אורלי קולפק.

 

קריאה מהנה!

רבקה מור לוי, עורכת “עדכון נמרץ”

| רישום לעמותה

העמותה לקידום הסיעוד הקרדיאלי וטיפולי נמרץ בישראל מזמינה אותך להירשם אלינו, לקבל ולחלוק ידע ולהשפיע על המחקר והעשיה בטיפול נמרץ. החברות בעמותה ללא עלות אלא במסגרת זכויות האחיות בישראל (תקשיר: הרשמה לעמותות 25.132) להרשמה היכנסו

| מאמר המערכת

מי ישמור על הגב של האחיות

בישראל, כמו ברחבי העולם, עובדי בריאות בכלל, והעובדים בתחום הסיעוד, בפרט, חשופים לסיכון מוגבר לפגיעות שלד ושריר.
מדובר בעיקר בפגיעות גב, כתפיים או צוואר, המתרחשות כתוצאה מאופי העבודה המאומצת, הכוללת מטלות רבות של העברה וניוד מטופליםPatient handling. פעולות אלו, החוזרות על עצמן מדי יום במשך שנים, פוגעות בבריאותם של העובדים, באיכות ונוחות העבודה ומובילות לאובדן ימי עבודה. (…)

| חידושים בטיפול נמרץ

Do we need to innovate in critical care practice? על הקשר בין חדשנות בפרקטיקה בטיפול נמרץ לבין ניידות

עבודה קלינית וחקירה מתמשכת שיפרו את התוצאות עבור מטופלים קשים לאורך זמן. בימינו, יש ביקוש מתמשך לחדשנות ולפרויקטים מחקריים שיובילו למצוינות ויהוו הזדמנויות חדשות לקלינאים לשפר את הטיפול ולספק תמריצים שיוחזרו למטופל, למוסדות ולחברה.

(…)

| פרוייקט נבחר

הערכת מצב ניידות חולים בטיפולי נמרץ - מחקר ארצי יומי מחקר שכיחות של יום אחד

בשנים האחרונות ניוד מטופלים הפך להיות נושא מרכזי כחלק מהנחיות לטיפול בחולי טיפול נמרץ. בשנת 2013 ומאוחר יותר ב 2018 פורסמו ב- Critical Care Medicine הנחיות לטיפול בכאב, אגיטציה ודליריום. ההנחיות כללו גם דרכי מניעה בתופעות נפוצות אלו, כאשר אחת מהן היא ניידות של חולי טיפול נמרץ1,2. נמצא כי ניידות מוקדמת של מטופלים המאושפזים בטיפול נמרץ קשורה בשיפור בחולשת שרירים, וחזרה לתפקוד בסיסי3. (…)

| נייר עמדה

איך עושים ניידות - טיפול נמרץ רמב"ם

חולים שאינם מונשמים וסובלים מאי ספיקת נשימה חריפה עקב COVID-19 יכולים להפיק תועלת מתנוחת פרון – Prone position – PP והשכבה על הבטן. תנוחה זו היא התערבות אטרקטיבית במסגרות עם משאבים מוגבלים, מכיוון שהיא מגיעה ללא עלויות נוספות. עם זאת, היא עדיין ברמת ביצוע לא מיטבית, ככל הנראה בגלל חוסר היכרות ואי ודאות לגבי יתרונות פוטנציאליים ויישום מעשי.(…)

| עידכוני ידע

Awake proning as an adjunctive Therapy in Non Intubate COVID 19 Patients-Guidance from an International Gruop of Healthcare Workers Prone position in mechanically ventilated patients
חולים שאינם מונשמים וסובלים מאי ספיקת נשימה חריפה עקב COVID-19 יכולים להפיק תועלת מתנוחת פרון – Prone position – PP והשכבה על הבטן. תנוחה זו היא התערבות אטרקטיבית במסגרות עם משאבים מוגבלים, מכיוון שהיא מגיעה ללא עלויות נוספות. עם זאת, היא עדיין ברמת ביצוע לא מיטבית, ככל הנראה בגלל חוסר היכרות ואי ודאות לגבי יתרונות פוטנציאליים ויישום מעשי.(…)
Prone position in mechanically ventilated patients
השימוש בתנוחת פרון Prone position – PP במהלך הנשמה מלאכותית דווח לראשונה לפני יותר מ-45 שנה כאמצעי לשיפור החמצון בחולים עם אי ספיקת נשימה היפוקסמית חריפה [1]. שיפור בחימצון במצב שכיבה על הבטן אושר לאחר מכן במחקרים רבים [2, 3]. המנגנונים שבאמצעותם PP משפר את החמצון כוללים אוורור וחימצון טובים יותר בחלקי הורטרברליים אשר ממשיכים לקבל את רוב זרימת הדם הריאתית (הפחתת ה-shunt התוך ריאתי בחלקים אלה בריאה). האוורור וחלוקת היחס בין האיוורור לחמצון מפוזרים בצורה הומוגנית יותר לאורך הריאה במהלך PP [4].(…)

| הכירו את היחידה

מנהלי היחידה:

  • מנהל המחלקה: פרופ' מוטי קליין
  • אח אחראי המחלקה: מר' אלכסנדר פיכמן
  • סגן אח אחראי המחלקה: מר' אלכסנדר ארבלט

היעדים שלנו:

מדיניות המחלקה היא להעניק למטופלים את הטיפול הרפואי והאנושי הטוב ביותר, וצוות המחלקה עושה כמיטב יכולתו לתמוך ולהקל על החולים ועל בני משפחותיהם. (…)

| כנסים ואירועים

כנס האיגוד האירופאי לסיעוד בטיפול נמרץ - הולנד 2022

הפדרציה האירופית של איגודי הסיעוד בטיפול קריטי (EfCCNa) היא רשת רשמית של איגודי סיעוד לטיפול נמרץ באירופה.

'Working together – Achieving more' – היא הסיסמה המובילה ב- EfCCNa.

EfCCNa נוסדה בשנת 1999, יש בה כיום 31 איגודים לאומיים המייצגים כ-25,000 אחיות אירופאיות לטיפול נמרץ.  ב-2019, במהלך קונגרס EfCCNa ה-8 בלובליאנה, סלובניה חגגה הפדרציה יובל. (…)

כנס נוירוכירורגיה הבינלאומי AACNS 2022

האגודה הישראלית לנוירוכירורגיה נבחרה לארח את הקונגרס ה-16 של האגודה האסייתית האוסטרלית לנוירוכירורגים (AASNS) בקונגרס התקיים ב-5-8 בספטמבר, 2022 בירושלים שהיא עיר מיוחדת במינה, עם היסטוריה רצופה של למעלה מ-3000 שנה ומשמשת ביתן של שלוש הדתות המונותאיסטיות, ואווירה בה מחלחלת לסביבה ונוכחת בכל צעד.

תודה על פנייתך
נצור איתך קשר בהקדם

דילוג לתוכן