עבר

הווה

עתיד

העמותה לקידום סיעוד קרדיאלי וטיפול נמרץ בישראל

עבר

הווה

עתיד

העמותה לקידום סיעוד קרדיאלי וטיפול נמרץ בישראל

גיליון 8 עבר הווה עתיד

שתפו את הפוסט

תפיסת המחלה של חולים המאושפזים עם תסמונת כלילית חריפה

מחקרים קודמים הוכיחו כי חולים הסובלים מתסמונת כלילית חריפה -Acute Coronary Syndrome (ACS), חווים תסמינים גופניים ופסיכולוגיים שונים. מחקרים מעטים חקרו את החוויה הרב-גורמית, ההוליסטית, הלא נעימה של מצוקה הכוללת גורמים פיזיים, פסיכולוגיים, חברתיים ורוחניים בקרב אוכלוסיית חולים זו בעודם מאושפזים

First published: 29 March 2021

מחקרים קודמים הוכיחו כי חולים הסובלים מתסמונת כלילית חריפה -Acute Coronary Syndrome (ACS), חווים תסמינים גופניים ופסיכולוגיים שונים. מחקרים מעטים חקרו את החוויה הרב-גורמית, ההוליסטית, הלא נעימה של מצוקה הכוללת גורמים פיזיים, פסיכולוגיים, חברתיים ורוחניים בקרב אוכלוסיית חולים זו בעודם מאושפזים.

תפיסת המחלה הלבבית יכולה להשפיע על התנהגויות ודרכן על תוצאות המחלה. מכאן עלה הצורך לחקור את תפיסת המחלה בקרב חולים המאושפזים עם תסמונת כלילית חריפה (ACS).

מטרה:

לתאר את רמת המצוקה בקרב חולים המאושפזים עם תסמונת כלילית חריפה- ACS, והקשר בין המצוקה, לבין גורמים דמוגרפיים וקליניים ותמותה.

שיטה:

ה-Acute Coronary Syndrome Israel Study הוא רישום לאומי דו-שנתי, המשלב את כל החולים עם תסמונת כלילית חריפה, שאושפזו במחלקות לטיפול נמרץ לב או במחלקות קרדיולוגיות בישראל במהלך תקופה של חודשיים.

נתונים דמוגרפיים וקליניים נלקחו ממסד נתונים אלקטרוני. מצוקה נמדדה באמצעות שאלון מצוקה מהימן, שהועבר ישירות למטופלים לפני השחרור על ידי האחיות.

תוצאות:

990 משתתפים נסקרו. הגיל הממוצע היה 62.8 (SD=12.5). רמת המצוקה הממוצעת הייתה 4.8 (SD=3.45) מתוך 10.

המצוקה שדווחה בשכיחות הגבוהה ביותר היתה מצוקה פיזית ולאחריה מצוקה רגשית. בעיות מעשיות ומשפחתיות היו פחות שכיחות.

מצוקה רגשית נמצאה ברמות שונות והיתה קשורה לרמת השכלה, למצב משפחתי, להיסטוריית עישון ולהיסטוריה רפואית קודמת. רמת המצוקה לא ניבאה תמותה לאחר שבעה ימים או שלושים ימים מיום האירוע הלבבי.

מסקנות:

הנסקרים עם תסמונת כלילית חריפה דיווחו על מצוקה ברמה בינונית. מומלץ לאלו בסיכון מוגבר להיות במעקב תדיר אחר התפתחות מצוקה רגשית, עוד בהיותם בבית החולים ולפני שחרורם הביתה. חשוב שיערכו מחקרים נוספים שיחקרו את ההשקפה ההוליסטית של מצוקה בקרב אוכלוסיית המטופלים עם תסמונת כלילית חריפה, תוך שימוש במגוון שיטות ומתודולוגיות.

לקריאה נוספת ולמאמר המלא >

Illness perceptions of Israeli hospitalized patients with acute coronary syndrome

Illness perceptions of Israeli hospitalized patients with acute coronary syndrome

Freda DeKeyser Ganz PhD, RN,Ofra Raanan MSN, RN,Gennady Shafir BSN, RN,Dassy Levy MSc RN,Robert Klempfner MD,Roy Beigel MD,Zaza Iakobishvili MD, PhD

First published: 29 March 2021 https://doi.org/10.1111/nicc.12616

תודה על פנייתך
נצור איתך קשר בהקדם

דילוג לתוכן