גיליון 6 – ספטמבר 2020

| דבר יו"ר העמותה, הגברת עפרה רענן

עמיתים יקרים,

בימים אלו שבין כסה לעשור, בימים של מחשבה והרהורים כשאנו נמצאים בסגר, הסיעוד כולו מגויס ואחיות טיפול נמרץ עובדות ללא לאות ומטפלות בציבור החולים בכלל ובמטופלי קורונה בפרט –  עדנה ואני רוצות להגיד מילות פרידה.

להגיד תודה על 17 שנות תמיכה שלכם בנו בניהול העמותה, להגיד תודה שאפשרתם לנו להוביל את העמותה למחוזות, שבתחילת הדרך לא האמנו שנגיע אליהם. בלעדיכם זה לא היה קורה!

ומה עשינו …

  • מיסדנו את גביית הכספים מבתי החולים וצירפנו עוד ועוד חברים לעמותה;
  • כאשר תקציב העמותה גדל, הקמנו את קבוצת המחקר שפעלה לביצוע מחקרים ופרסומים בעיתונים מובילים;
  • לקחנו חלק בארגונים אירופאיים ובכנסים באירופה לצד כנסים אזוריים ובינלאומיים בארץ;
  • קיימנו כנסים כמעט בכל בתי החולים בארץ ועוד היד נטויה…
  • הקמנו רשתות חברתיות וחיזקנו את הקשרים המקצועיים והחברתיים בין אחיות טיפול נמרץ;
  • הקמנו אתר אינטרנטי ואת עיתון "עדכון נמרץ";
  • קידמנו את הסיעוד בטיפול נמרץ באמצעות קורסים מקצועיים, טיפול תומך בטיפול נמרץ וקורס טיפול נמרץ מתקדם.

העמותה לקידום סיעוד קרדיאלי היא הבית לאחיות ולאחים בטיפול נמרץ. במיוחד בימים אלו, כשעומס פיזי ורגשי גדול כל כך, מוטל על כתפי הסיעוד. אתם מובילים את הטיפול בידע, בתבונה וברגישות וכבר נאמר, שאחיות טיפול נמרץ בארץ הן הטובות בעולם. בפניכן עומד האתגר הגדול להדריך צוותים, לפתוח מחלקות קורונה ולטפל בחולים במצבים המורכבים ביותר. הציבור כולו למד סוף סוף להעריך ולהוקיר את העשייה בטיפול נמרץ.

אנחנו מבקשות להודות ללבנה יעקובסון ולאורלי קופלק, שלקחו את השרביט ומעתה הן היו"ר ומזכירת העמותה בהתאמה.

אנו מאחלות להן בהצלחה ובטוחות שיחד כולנו נמשיך לסייע , לקדם ולתמוך במטרות המשותפות של כולנו.

בברכת שנה טובה ובריאה,
עפרה רענן
עדנה כהן

| דבר העורכת

קוראים נמרצים שלום רב,

אני מתרגשת עד מאוד לערוך את גיליון העיתון השישי שלנו, בצל מגפת הקורונה, שפקדה אותנו בשנה האחרונה.

מתחילת המגפה, אנשי הרפואה בטיפול נמרץ עסוקים רבות בטיפול אינטנסיבי במטופלים המגיעים למחלקות הקורונה. לטיפול האינטנסיבי, המוכר לנו ממחלות ויראליות אחרות, נוסף האתגר של חקר המחלה תוך כדי תנועה, חקר הטיפול במחלה והשלכותיה, חקר תוצאות הטיפול, כמו גם התארגנות לאומית ומערכתית במערכת הבריאות, כחלק ממערכת ממשלתית שלמה.

אנשי טיפול נמרץ נמצאים בחזית העשייה. לעיתים שקטים ועסוקים מכדי לפרסם תובנות ולעיתים מוחים על התנהלות שגויה ברמה המקומית והלאומית, אבל לרגע לא חדלים להבין את התפקיד מרחיק הלכת, אשר מוטל על כתפינו.

העמותה לסיעוד קרדיאלי וטיפול נמרץ בישראל, עסוקה ללא לאות בטיפול, בהדרכה, במחקר ובפרסום סטנדרטים, כך שגם בימי הקורונה פנינו לבניית עתיד חזק וחסון יותר עבור הצוותים שלנו ביחידות לטיפול נמרץ המגוונות.

גיליון זה מנסה להקיף ולו במעט, ולהציף בעיות לאומיות ומקומיות, שטרם ניתן להן ביטוי.

בימים אלו, בעיצומו של גל התפרצות שני ויותר מתמיד, אנו גאים להיות אחים ואחיות בישראל ומכירים בכך, שאין מקצוע טוב יותר להיות בו בימים אלו.

הישארו עוצמתיים וחסונים בשבילנו, עבור הצוותים שלנו, המטופלים ועבור מדינת ישראל כולה.

בכבוד רב והערכה עד אין קץ לאנשי טיפול נמרץ בארץ, הנלחמים ימים ולילות במלחמה, שלא ידענו כדוגמתה.


לבנה יעקובסון 

עורכת העיתון היוצאת ויו"ר העמותה הנכנסת, לטיפול נמרץ ישראל

| עדכוני ידע

"מחיר הקורונה": הרהורים אודות סדרי עדיפויות ערכיים ומחירים אתיים של המגיפה

בסוף 2019, נגיף קורונה מסוג חדש הביא למגיפה חריפה בדרכי הנשימה בעיר ווהאן שבסין ומאז התפשט לעולם כולו. ארגון הבריאות העולמי כינה מחלה זו מחלת נגיף הקורונה וירוס 2019 (COVID-19). לפי ארגון הבריאות העולמי, ברגע כתיבת שורות אלו דווחו בעולם 31,664,104 מקרים מאומתים של קורונה! (…)

| נייר עמדה וכתבת דעה

טיפול סיעודי לחולי קורונה במצב מסכן חיים בישראל

מגפת הקורונה שפקדה את העולם בסוף שנת 2019, הטילה זרקור גדול על הטיפול בחולים קריטיים ביחידות לטיפול נמרץ בארץ ובעולם. הטיפול הסיעודי בחולי קורונה מונשמים מצריך ראיה טיפולית כוללנית ומעמיקה, לצד הרשאות טיפול מתקדמות, המוקנות רק לאחר סיום התמחות בקורס טיפול נמרץ משולב (…)

| פרוטוקול טיפולי

האופי הדינאמי של הפנדמיה ועומס התחלואה המקומי, עשויים להשפיע על היכולת של המטפלים לזהות מטופל קורונה מתדרדר ולאפשר לו טיפול מיטבי.

על-פי מחקרים, התדרדרות מטופלים בבתי חולים ניתנת לזיהוי מוקדם על-ידי מעקב אחר סימנים חיוניים המשתנים כ- 6-8 שעות לפני דום לב, (…)

| הכירו את היחידה

שנת 1964, הוקם המרכז הארצי למידע בהרעלות של משרד הבריאות, בבית החולים רמב”ם.
(Israel Poison Information Center: IPIC) יש לציין כי בתחילת דרכו, המרכז עסק בהפצת מידע על תכשירים ומהר מאוד עבר למתן ייעוץ קליני ובכך הפך למרכז הרעלות ככל שאר המרכזים בעולם. (…)

| בלוג אישי

יום רביעי, השעה 16:00. אנחנו אחרי 9 שעות עבודה בטיפול נמרץ קורונה. אנחנו מקבלים מהמחלקה מטופלת מתדרדרת. הולכים לאינטובציה. הציוד מוכן והמטופלת נכנסת. אנחנו מכירים אותה. הבן שלה שוכב ביחידה ועבר לפני יומיים אקסטובציה. בן נוסף במצב טוב, מאושפז בכתר ג’ – מחלקה סמוכה.

האינטובציה עברה בלי בעיות מיוחדות, אך רגע אחרי החולה קורסת. 50 סטורציה ו-50 סיסטולי. מתחילים בהכנסת ליין, מתן אינוטרופיקה ומזעיקים צוות אקמו שיעזור בקנולציה.

המצב מתייצב לרגע, אבל רק לרגע (…)

| משהו לנפש

קוראים לי אולסיה, אני אחות, חליתי בקורונה וזה הסיפור שלי:

וינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה האגדי, מי שהוביל את ארצו למאבק הקשה העקוב מדם, שבסופו ניצחון הירואי על גרמניה הנאצית, אחראי למשפט: "עכשיו זה לא הסוף. זה אפילו לא תחילת הסוף. ייתכן שזהו סוף ההתחלה".

המלחמה נגד הקורונה רחוקה מלהסתיים, ובכל הקשור לנגיף עדיין רב הנסתר על הגלוי אולם לי כבר יש את סיפור הקורונה שלי. קוראים לי אולסיה, אני אחות, חליתי בקורונה וזה הסיפור שלי (…)

| אומרים לכם תודה

אנו בעמותה לקידום סיעוד קרדיאלי וטיפול נמרץ בישראל, רוצים להגיד תודה רבה לצוותים המטפלים הנמצאים בחוד העשייה הסיעודית, הפועלים ימים כלילות לטובת המטופלים וקידום בריאותם. סרטון זה הופק בשבילכם.

תודה לכם, המשיכו נאמנה בכל אשר תהיו!

תודה על פנייתך
נצור איתך קשר בהקדם

דילוג לתוכן