המחסור הנוכחי באחיות בטיפול

שתפו את הפוסט

פעולות שימור

Julie Benbenishty RN PhD
Assistant Professor
Hadassah Hebrew University Medical center
Academic Consultant Nursing Administration
Editorial Board International Journal of Human Caring
Vice President European Federation of Critical care Nurses

המחסור הנוכחי באחיות בטיפול נמרץ אינו חדש, והוא אף הוגבר על ידי מגפת הקורונה. עכשיו זה הזמן להכיר בצורך בשינוי בכל רמות מערכת הבריאות, מהפרט למסד ועד לרמה השלטונית והחברתית הרחבה יותר. הבנה והערכת תרומתם של כל חברי צוות טיפול נמרץ, כולל הצוות הסיעודי, מטפחת את יכולת הצוותים לגשת לאתגרים המשמעותיים העומדים בפניהם. המודעות לדרכים שבהן הצוות הרפואי יכול לתרום לתמיכה בעמיתיהם הסיעודיים מבטיחה גישת צוות לאתגרי הנשורת עקב המגפה.

10 פעולות לשימור אחיות טיפול נמרץ במקצוע

הערכה חשוב להכיר ולהעריך את העבודה החשובה של אחיות טיפול נמרץ כאנשי מקצוע מיומנים  ובעלי מומחיות מיוחדת. לגרום להם להרגיש שהם עמיתים מוערכים. תשומת לב רבה ניתנה להאנשת החולים – HUMANIZATION (ובני משפחותיהם). הגיע הזמן כעת להקדיש תשומת לב להאנשה עבור ספקי שירותי בריאות, במיוחד אלה העובדים בטיפול נמרץ. זה אולי נראה מובן מאליו ואפילו מיותר, אבל הכרה כזו לעתים קרובות מדי נלקחת כמובנת מאליה ובכל זאת היא חיונית לשמירה על המורל, הפחתת הלחץ וקידום מקום עבודה בריא, בטוח ובעל ביצועים גבוהים. הבנה והערכת תרומתם של כל חברי צוות טיפול נמרץ, כולל הצוות הסיעודי, מטפחת גיבוש צוות משמעותי.

אחריות לכל אחד מחברי הצוות ביחידה לטיפול נמרץ צריכה להיות אחריות מסוימת בהתאם לכישורים, לתחומי העניין ולניסיון שלו. לאחיות יש ידע ומיומנויות ספציפיות לתחום המקצועי שלהן ועליהן להוביל בהיבטים אלה בטיפול נמרץ. ברוב המדינות, אחיות יכולות, למשל, ליזום מתן בולוס  נוזלים, לאזן אלקטרוליטים, או לשנות מינוני  תרופות תוך ניטור והערכת תגובת המטופל. הצוות הסיעודי צריך להיות בעל יכולת לקבל החלטות לגבי מתן תרופות הרגעה ונוגדי כאב, מתן הזנה והיבטים חיוניים אחרים בניהול המטופל. יש לעודד את הצוות הסיעודי להשתמש בשיקול דעת קליני ולפעול באופן עצמאי. צוותי טיפול נמרץ צריכים לדון ולשתף בחוויותיהם כדרך להנחות ולתמוך בשינוי, הכרה וקידום של תפקיד הסיעוד המתפתח בטיפול נמרץ.

 

גירוי אינטלקטואלי יחד עם התפתחות מקצועית ותחושות הישג עצמי הם מרכיב חיוני לשביעות רצון בעבודה. יש לספק לאחיות טיפול נמרץ הזדמנויות, לעודד אותם לקידום בתוך מחלקת טיפול נמרץ או מחוץ לגבולות הטיפול הנמרץ, בין אם כנציגי טיפול נמרץ ובין אם כמודל לחיקוי עבור אחרים למה שקריירה בטיפול נמרץ יכולה להוביל אליה.

הזדמנויות ללמד ולהדריך- לאחיות מכל הרמות יש לתת את ההזדמנות ללמד בתחום/תחומי המומחיות שלהן, לא לרופאים ואנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות. עידוד ותמיכה באחיות להציג בסמינרים של יחידות/צוותים, להשתתף בסימולציה, הוראה מבוססת מקרים, להוביל הוראה על מדיניות חדשה, ציוד חדש ועשייה חדשנית, ולהציג תוצאות של מחקרים מתפתחים בטיפול נמרץ או בבתי חולים. הצגה  בקונגרסים או כנסים (בין) לאומיים היא דרך נוספת לשלוח מסר לכל אחיות טיפול המרץ, ארגון הבריאות ואפילו משרדי הבריאות כי האחיות הן חלק אינטגרלי, מוערך ומכובד מהיחידות לטיפול נמרץ.

 

מנהיגות וניהול טובים, דינמיים ובעלי מוטיבציה חשובים כדי לספק דוגמה טובה למה שאפשרי ודפוסי מנהיגות ספציפיים קשורים לרמות גבוהות יותר של שביעות רצון בעבודה בקרב הצוות הסיעודי. יש להציע לאחיות מובילות הכשרה קבועה במנהיגות והדרכה ולעודד ולהקשיב לדאגות של חברי הצוות, לספק משוב חיובי ובונה במקום ביקורת שלילית, ולהבין את כיווני הקריירה של הצוות הסיעודי תוך חיפוש הזדמנויות להשגת מטרות אלה.

 

עבודת צוות/עשייה שיתופית אופייניים לאחיות שהן התשתית בצוות טיפול נמרץ ויש לעודד אותן לתרום באופן פעיל במהלך ביקורים קליניים ולדיונים אחרים בנוגע לניהול הטיפול ובהחלטות. יחידות טיפול נמרץ חייבות לטפח סביבת עבודה מכילה, לא מאיימת, שיתופית שבה מעריכים את התרומות והדעות של כל חברי הצוות.

 

דיון קליני ואינטגרציות פעילות חיוניים ולמרות שדיונים רשמיים קבועים ומתוכננים על מקרים קליניים העוסקים בעקרונות חינוכיים חשובים הם בעלי ערך, גם דיונים מאולתרים ובלתי פורמליים של מטופלים בודדים או נושאים רלוונטיים חשובים. אחיות צריכות להרגיש מועצמות  ליזום דיונים כאלה עם חברי צוות אחרים ולדבר בגלוי כשווים.

 

איזון בין עבודה לחיים/בריאות/האנשה במקום העבודה. רווחה פיזית ונפשית היא לא רק אחריות אישית אלא יש לשלב אותה בסביבת העבודה שלנו בדרכים מעשיות כדי להפחית מתח ולחץ.

 

לספק תמיכה נפשית – תחקירים בצוות לאחר מקרים קשים או מעיקים במיוחד חשובים, אך נראה כי תמיכה פרטנית מעמיתים מוערכת ומתאימה ביותר בקרב אחיות. לדוגמה, קבוצות WhatsApp במהלך מגיפת COVID-19 עבדו מציון. לפעמים יש צורך בעזרה מקצועית וצריכה להיות זמינה בחופשיות לכולם בכל עת, מבלי להטיל סטיגמה על מי שעושה (או לא) עושה בה שימוש.

טיפול אנושי חייב להיות כיוון שעשייה סיעודית בטיפול נמרץ אינה מוגבלות לניטור, האכלה ומתן תרופות, אלא כוללות מתן תמיכה פסיכולוגית מתמשכת לחולים ולעיתים קרובות גם לבני משפחותיהם.

 

לסיכום ניתן לאמר כי הנושאים הנדונים כאן יכול להיות שלא ישימים או רלוונטיים לכל בתי החולים או היחידות, אך יכולים לשמש מסגרת כללית לדיון נוסף כדי לעזור להבין מדוע אחיות טיפול נמרץ עוזבות את המקצוע ואילו אסטרטגיות ניתן לבסס באופן אקטיבי ולתמוך ברמה המקומית כדי לעודד להם להישאר.

Vincent, Jean-Louis, et al. "Ten areas for ICU clinicians to be aware of to help retain nurses in the ICU." Critical Care 26.1 (2022): 310.

תודה על פנייתך
נצור איתך קשר בהקדם

דילוג לתוכן