גיליון 1- אוקטובר 2017

|דבר העורכת


צילום תדמיתי - צילום פורטרט תדמיתי
צילום תדמיתי

קוראים וקוראות יקרים, ברוכים הבאים לעיתון האינטרנטי הראשון לסיעוד בטיפול נמרץ בישראל: עדכון נמרץ.

הרעיון להקמת העיתון התגבש בישיבות האחרונות של העמותה לטיפול נמרץ בישראל. העמותה, בראשות הגב' עפרה רענן, מקדמת את הסיעוד בטיפול נמרץ בארץ במגוון דרכים: מחקרים בארץ ובעולם, חברות בעמותה האירופאית (effcna), כתיבת ניירות עמדה מבוססי ראיות וגיבוש קורסים לקידום מקצועי של אחיות טיפול נמרץ בכל בתי החולים בארץ. פעולות אלו הן הבסיס לקידום העשייה הטיפולית בסביבה מאתגרת ומתקדמת ביחידות המגוונות.

בעיתון תמצאו מידע מגוון ועדכני שישפיע הן על העשייה הטיפולית והן על סיעוד במחלקות טיפול נמרץ בארץ.

עבורי העמותה היא דוגמא לארגון המאגד בתוכו אנשי ידע, אקדמיה ופרקטיקה, המעוניינים להשפיע ולשנות את הקיים, לשאוף למתן טיפול מצטיין, לקדם בריאות ולמנוע תחלואה.

הגיליון הראשון של העיתון עוסק בסיבת המוות השלישית בארץ ובעולם: אלח דם Sepsis. מחלה זו ידועה כגורם מרכזי למוות בטיפול נמרץ. מעל ל- 4000 מקרי מוות בשנה בארץ ומעל ל- 750,000 בארה"ב. גם לאחר ששורדים אותה, היא עתידה לגרום לסיבוכים קליניים, פסיכולוגיים ותפקודיים.

אלח דם מוגדר כאי ספיקה רב מערכתית, מסכנת חיים, הנגרמת מתגובה לא מווסתת של המאחסן לזיהום. איתור מוקדם של הסימנים הקליניים המחשידים, ימנע התדרדרות במצבו של המטופל ויוביל לתוצאות קליניות טובות יותר. אני רואה בנושא זה אתגר מקצועי מרכזי בטיפולי נמרץ ובחדרי המיון, שחשיבותו אינה פחותה מביצוע החייאה בסיסית.

מקווה שתיהנו מהקריאה. שהיא תעניק לכם חומרים נוספים לחשיבה ולשיפור העשייה הסיעודית.

ודבר אחרון, נשמח לקבל הערות, שאלות ותגובות בנוגע לעיתון בדוא"ל ylevana1@gmail.com

קריאה נעימה 
לבנה יעקובסון  RN,MA
אחות אחראית היחידה לטיפול נמרץ כללי נשימתי מרכז רפואי לגליל נהרייה

קוראים וקוראות יקרים
ברוכים הבאים לעיתון האינטרנטי הראשון לסיעוד בטיפול נמרץ בישראל: עדכון נמרץ.
הרעיון להקמת העיתון הייחודי התגבש בשנה האחרונה בישיבות העמותה לטיפול נמרץ בישראל. העמותה, בראשות הגב' עפרה רענן, מקדמת את הסיעוד בטיפול נמרץ בארץ במגוון דרכים: ביצוע מחקרים בארץ ובעולם, חברות בעמותה לטיפולי נמרץ האירופאית (effcna), כתיבת ניירות עמדה מבוססי ראיות בנושאים מייצגים וגיבוש קורסים לקידום מקצועי של אחיות טיפול נמרץ בכל בתי החולים בארץ. פעולות אלו מהוות בסיס לקידום העשייה הטיפולית וזאת בסביבה מאוד מאתגרת ומתקדמת ביחידות המגוונות.
מקווה שתיהנו מהקריאה ושהיא תעניק לכם חומרים נוספים לחשיבה ולשיפור העשייה הסיעודית. ודבר אחרון ממש: נשמח לקבל הערות, שאלות, וכל תגובה שתמצאו לנכון בנוגע לעיתון בדוא"ל ylevana1@gmail.com

קריאה נעימה

לבנה יעקובסון RN,MA
אחות אחראית היחידה לטיפול נמרץ כללי נשימתי מרכז רפואי לגליל נהרייה

| עדכוני ידע


אנטיביוטיקה במתן רציף

שימוש אופטימלי בטיפול אנטיביוטי בחולים קריטיים הוא גורלי, בייחוד לאור תופעת העמידות לאנטיביוטיקה והיעדר פיתוח של אנטיביוטיקה חדשה. לפיכך, במטרה לשפר את איכות הטיפול האנטיביוטי, גוברת היום ההתעניינות בשיטות יעילות יותר למתן הטיפול, במטרה לשפר תוצאים אצל המטופלים.


להמשך הכתבה >

| עדכוני ידע קליני


אלח דם – הגדרות חדשות, זיהוי, אומדן

במאמר זה אציג את ההגדרות החדשות למצבי אלח דם, בהתבסס על סדרת המאמרים SEPSIS-3 מירחון JAMA שמקורן בקונגרס ה-45 לטיפול נמרץ, ועל הקבוצה לקידום לטיפול באלח דם "Surviving Sepsis Campaign"1,2,3, את הדרך שמוצעת לזיהוי וטיפול במטופלים והן את המגבלות העולות מההנחיות החדשות.


להמשך הכתבה >

| פרויקט נבחר


מיזם 'מגן חיים' במרכזים הרפואיים 'לגליל' ו'שיבא'

מיזם 'מגן חיים' הינו יוזמה של הקרן למיזמים לאומיים. הקרן הינה גוף תאגידי, פילנתרופי, שקם מתוך תפיסה של אחריות חברתית עמוקה, במטרה לחולל שינוי מערכתי בסוגיות ליבה לאומיות, תוך רתימה ושיתוף פעולה של גופים מובילים מהסקטור העסקי, הפילנתרופי והציבורי.


להמשך הכתבה >

| Case Study


לקוראים הנמרצים שלום.

שילבנו עבורכם מקרה מעניין של מטופל המגיע למיון עם סימנים קליניים המעלים חשד לפגיעה רב מערכתית, ומקבץ ההנחיות לטיפול ראשוני ושניוני בספסיס.

היכנסו ובדקו את הידע שלכם ולימדו תוך כדי תנועה…..בהצלחה


להמשך הכתבה >

| הכירו את היחידה


זרקור על היחידה לטיפול נמרץ ניתוחי לב

היעדים שלנו: מערך ניתוחי לב פועל לתת שירות רפואי וסיעודי איכותי, בטיחותי ומקצועי ברמה הכי גבוהה למטופל תוך מתן מענה למכלול צרכיו.

מובילי הצוות:
מנהל מערך ניתוחי לב: 
פרופ' אהוד רענני
מנהל יחידה : דר' אלכסנדר קוגן
אחות אחראית יחידה ומערך ניתוחי לב : גב'  עדנה שלום


להמשך הכתבה >

| בלוג אישי


משמרת ערב בטיפול נמרץ (icu). אני תשושה לאחר משמרת סוערת…

5 מטופלים התקבלו אצלנו, מתוכם 4 עם sepsis. הגיל הממוצע שלהם, מצוי איפשהו סביב העשור השמיני לחייהם, רובם מגיעים עם רקע של מחלות כרוניות ולא מעט אשפוזים קודמים. במקביל פועלים להצלת חיי צעיר שהגיע על רקע טראומה. מתמודדים עם מציאות מורכבת ומשאבים מצומצמים שנותנים מענה לצרכי מטופלים שונים בו זמנית.

בבית, כאילו "ניחש" את הסיטואציה, מגיע במייל מאמר עדכני ממנהל המחלקה:
"time to treatment and mortality during mandated emergency care for sepsis"
שדן ב"תיקנון פרוטוקול טיפולי במצבי ספסיס".


להמשך הכתבה >

| דבר אומנות


סיפור מקרה – Leg Art

בקיץ 2012, ג'ורדן הנינק, סטודנטית לתואר ראשון מארצות הברית הגיעה לסמסטר קיץ של לימודי עברית בירושלים. כשניסתה לעלות על אוטובוס ברחוב יפו, ג'ורדן נמעכה בין שני אוטובוסים. היא הובלה להדסה עין כרם, שם התקבלה לחדר הלם כשהיא סובלת משברים באגן, דגלובינג בירך ימין וכוויה בדרגה 3 לאורך הרגל הפנימית השמאלית. היא הייתה בהכרה מלאה. מכיוון שסבלה מתסחיף ריאתי, הונשמה, הורדמה ואושפזה ביחידה לטיפול נמרץ כללי. לאחר שבוע קרסה והובהלה לחדר ניתוח, …


להמשך הכתבה >

[rev_slider newspaper_footer]


תודה על פנייתך
נצור איתך קשר בהקדם

דילוג לתוכן